Zbigniew Charnas

Wielce iluzoryczne bezpieczeństwo energetyczne

Zbigniew CharnasFrancuzi w międzywojniu inwestowali w Linię Maginota, a w 1940 zaskoczyło ich hitlerowskie lotnictwo i czołgi. Każda nowa znacząca wojna wykorzystuje nowe technologie. Podobnie też w gospodarce jest miejsce na epokowe przemiany cywilizacyjne. Największe koszty tych przemian ponoszą zawsze gospodarcze dinozaury. Giną bowiem pod naporem rzeczywistości!

Wiara w pomyślne wiatry przywiodła Kolumba do Ameryki . Nie wszyscy jednak docierają do portu . Większość hazardzistów przegrywa i tylko sponsoruje właścicieli kasyn gry . Ważne jest , by umieć wyczuć , kiedy na giełdzie nadchodzi bessa , a nie z nią dyskutować . Nauka zaś , choć wiedzie prym , nie odnosi sukcesów wszędzie i natychmiast , a ponadto nie jest nieomylna .

Grunt to podstawa , a tam gdzie nie ma podstawowych danych , trzeba improwizować . I to właśnie mimo wszystko robi się w sprawie globalnego ocieplenia . Wielka improwizacja ! Brawo Maestro !

WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ – głosi roztropne hasło . My jednak z globalnym ociepleniem dyskutujemy . Nie chcemy go realistycznie rozpoznać ! Bo po co coś zmieniać !

Nauka wielokrotnie popełniała tu techniczne błędy . Wielokrotnie zmieniała scenariusze przyszłych wydarzeń . Wielokrotnie była zaskakiwana nowymi faktami . A mimo to prawie wszyscy wykazują tu zdumiewający brak dociekliwości . Tymczasem naukowe tak zwane widełki prognostyczne obejmują zarówno zaniedbywalne niewielkie ocieplenie , jak i prawdziwą katastrofę planetarną !

Teoria katastrof historycznych i naturalnych daje się streścić w następującym zdaniu : Długo , długo nic , cisza , aż tu nagle , jak nie p…d…nie ! Wybuchnie znaczy . Chodzi o to , aby mniej więcej oszacować , kiedy to „długo , długo nic” będzie zyskowniejsze , a kiedy tamto „jak nie wybuchnie” będzie kosztowniejsze . Kto nie policzy , ten łatwo straci ! A jak tu liczyć ?

W programach bezpieczeństwa energetycznego nie ma klauzuli na wypadek nagłych przemian w środowisku naturalnym . Czy dobrze będzie zainwestować w obiekty energetyczne , które utoną w błocie roztopowym pod przestarzałym systemem energetycznym ?

Przecież chorując chcemy udać się do najlepszego dostępnego specjalisty . Mierzymy siły na zamiary . Wyciągamy ostatnie oszczędności dla inwestycji w zdrowie .

Tak , bardzo dobrze zainwestujemy ! Gruntowne przetasowania znakomicie bowiem przewietrzają zatęchłą atmosferę instytucjonalną . Byle do wiosny ludów !

Zobacz moje poprzednie prace , a w tym

„Cieplarniane tsunami 2007”

CIEPLARNIANE TSUNAMI 2008

[Uzupełnienie C. T. 2007]

Wystąpienie w rejonie Karaibów silnego huraganu w połowie grudnia 2007 – dwa tygodnie po zakończeniu się sezonu huraganów atlantyckich – świadczy o wysokiej temperaturze wody w północnoatlantyckich prądach morskich . Może to być właśnie jednym z powodów łagodności tegorocznej zimy w Europie , której to zimy właściwie prawie nie było mniej więcej do granicy południków czarnomorskich .

Fakt ten skutkuje prawdopodobnym ryzykiem wystąpienia w każdej chwili cieplarnianego tsunami na północnych wodach naszego kontynentu . O niebezpieczeństwie takim ostrzegałem poprzednio i sprawa ta jest nadal aktualna !

Wczesna wiosna to jeszcze jest rejon czasowy występowania inicjującego takie zdarzenie mechanizmu meandrowego w przydennych prądach morskich , a tsunami wczesnoletnie posiłkowałoby się mechanizmem długotrwałego osiadania promieniowania termicznego w wodzie oceanicznej .

[]