Kupuj odpowiedzialnie!

Twoje pieniądze kształtują świat!

Decyzje podejmowane podczas robionych w pośpiechu zakupów zapadają zazwyczaj pod wpływem ceny, marki produktu, jego jakości. Zawartość koszyka w supermarkecie nie kojarzy nam się z wyborem moralnym.

Tymczasem zostawiane przez nas w kasie pieniądze mogą decydować o losie ludzi, zwierząt, przyrody. Mogą wspierać lokalny rynek, rodzinne gospodarstwa rolne, działalność charytatywną, ale mogą też być wykorzystane na rabunkową działalność niszczącą środowisko, na handel bronią, na okrutne traktowanie zwierząt czy łamanie praw człowieka.

Kupując pęk bananów możemy wspierać dyktaturę mordującą przeciwników politycznych, a sięgając po tabliczkę czekolady lub popularny napój chłodzący przyczyniać się do wykorzystywania niewolniczej pracy albo wycinania kolejnych połaci tropikalnych lasów.

Konsumenci rządzą światem!

Jako konsumenci mamy prawo wyboru. Świadome korzystanie z tego prawa wiąże się jednak z odpowiedzialnością za skutki naszych decyzji, w tym za dalszą „wędrówkę” naszych pieniędzy.

Ważne jest nie tylko co kupujemy, ale i komu za to płacimy. Nie wzbudzający wątpliwości produkt może przysparzać zysków przedsiębiorstwu postępującemu w sposób jakiego nie chcemy popierać. Zakup produktu to także finansowe wsparcie polityki danej firmy.

„Pieniądze są tym, co wprawia świat w ruch” – głosi znane powiedzenie. Częścią naszych pieniędzy, w formie podatków dysponuje rząd. Zdecydowaną większość wydajemy jednak sami kupując towary i usługi. Kontrolę nad wydawaniem pieniędzy z naszych podatków mamy raz na kilka lat stając się wyborcami. A zakupy robimy przecież codziennie

Małe działania – duże efekty

Nasze wybory mogą wspomagać postępowe, odpowiedzialne firmy, które troszczą się o społeczne i środowiskowe konsekwencje swojej działalności. Nasze codzienne wybory mogą powodować zmiany sposobów prowadzenia interesów nawet przez wielkie korporacje i hipermarkety. To już się dzieje. Sklepy coraz częściej wprowadzają do swojej oferty handlowej przyjazne dla środowiska produkty czy żywność produkowaną metodami ekologicznymi, gdyż coraz więcej klientów zaczyna zwracać na to uwagę.

Jest wiele sposobów kształtowania rynku tak, aby zmieniał się on zgodnie z naszymi życzeniami. Na początku możesz rozejrzeć się za lokalnymi sklepami w swojej okolicy – korzystając z nich oszczędzasz paliwo i wspierasz swoich sąsiadów. Kupując jedzenie, pytaj o żywność z gospodarstw ekologicznych. Wybierając biodegradowalne płyny do naczyń i proszki do prania, nie tylko chronisz środowisko, ale dajesz zarobić ekologicznym producentom, którzy dzięki temu mogą dalej inwestować w czyste, zdrowe technologie produkcji. Jednocześnie dajesz znak innym firmom, które o to nie dbają, że jeżeli nie zmienią swojego postępowania, będą tracić klientów, a więc zarobią mniej.

Każda decyzja taka jak ta, ma swój skutek – mały sam w sobie, ale ogromny, jeżeli miliony innych osób zrobią tak samo. Chcemy pokazać, jak być uczestnikiem tego pozytywnego procesu, jak w swojej lokalnej, małej perspektywie dnia codziennego czynić świat lepszym.

Więcej informacji na stronie [url=www.ekonsument.pl]Kampanii „Kupuj odpowiedzialnie!” Polskiej Zielonej Sieci[/url]