W sobotę 13 kwietnia odbyła się czwarta już akcja społeczna sprzątania przepływającej przez dzielnicę Stara Ligota rzeki. „Czysta Kłodnica” to inicjatywa grupy znajomych mieszkających w rejonie ulic Wodospady i Grzyśki. Po raz pierwszy Kłodnicę czyszczono dwa lata temu; akcję rozpropagowano poprzez plakaty, była też krótka notka w gazecie. Niewielkiej grupie wolontariuszy udało się wówczas usunąć śmieci na odcinku od ulicy Adwentowicza do ulicy Wodospady. Kolejne sprzątania zyskiwały coraz większą popularność, rosła liczba uczestników, do akcji włączyli się ratownicy wodni z katowickiego oddziału WOPR, a także Urząd Miasta Katowice, który zaopatrzył ochotników w rękawiczki gumowe i worki na śmieci.

W tym roku na rozpowszechniony przez Facebook apel odpowiedziało około czterdziestu wolontariuszy, którzy podzieleni na dwie grupy pracowali na znacznie już dłuższym, bo liczącym sobie kilometr odcinku rzeki – od ulicy Adwentowicza do Nasypowej przy basenie na Brynowie. W akcji jak poprzednio wziął udział katowicki WOPR, a także członkowie Ruchu Autonomii Śląska z Koła Katowice Południe. Pomogły również Zakłady Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Ubrani w kalosze ochotnicy sprzątali zarówno koryto, jak i brzegi rzeki. Pomagając sobie grabiami wyławiali z wody stare opony, butelki oraz większe śmieci. Dopisywały pogoda i dobre humory. Co prawda nie wszystko udało się wyczyścić i zostało jeszcze sporo pracy na następne lata, ale efekty wspólnego wysiłku już wyraźnie widać. Wszyscy, którym leży na sercu dobro środowiska, mają więc się z czego cieszyć. Zwłaszcza że organizatorzy zapowiadają kolejne tego typu akcje i chcą przekonać władze miasta do przeprowadzenia generalnych porządków koryta rzeki.

Related Images: