O tym jaką trudność z prawem autorskim może mieć każdy – przekonać się można na przykładzie Ministerstwa Obrony Narodowej, Wikipedii i portali internetowych Wirtualnej Polski i TVN24.

Na portalu internetowym Wirtualna Polska opublikowano ostatnio [2014-01-25 10:00] artykuł o F-16. Przypisano do niego zdjęcie pobrane z Wikipedii i podpisano: „fot. Wikimedia Commons / mn.gov.pl” w artykule: 40. urodziny myśliwca F-16.

Już w komentarzach niejaki mith napisał:

„Na zdjęciu 10 – kiepski fotomontaż  – Amerykańskie szesnastki udają że są polskimi- nie te pociski AIM-9, błędy w kamuflażu, brak polskich numerów, nawet szachownice krzywe i za duże. OJ paskudne to”

Wcześniej [2013-04-18, 16:07] – to samo zdjęcie opublikowała też witryna TVN 24 podpisując je jednak tylko: „foto: MON” w artykule: […] 10 lat z Jastrzębiami .

Wikipedia przechowuje informację o tym obrazku na swojej stronie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:F-16_Jastrz%C4%85b_(12).jpg .

I do tej pory wszystko jest zgodne z przepisami i prawem, ponieważ Wikipedia podaje iż:

„Ministerstwo Obrony Narodowej, właściciel autorskich praw majątkowych do tego pliku, zgodnie z odpowiednim pozwoleniem, zezwala każdemu na wykorzystywanie go w dowolnym celu, w tym na nieograniczoną redystrybucję, modyfikowanie oraz wykorzystanie komercyjne, pod warunkiem każdorazowego wskazania źródła.”

Oryginał obrazka z 2006-03-14, 11:30:32 można było znaleźć pod adresem: http://mon.gov.pl/pl/galeria/606 . W tej chwili został przeniesiony, ale dalej widnieje na stronach Ministerstwa Obrony Narodowej pod dzisiejszym adresem: http://archiwalny.mon.gov.pl/galeria/606/zdjecie_606_8137.jpg.

Można sądzić, że skoro media podają źródło to wszystko jest sprawdzone i zgodne z przepisami.

Problemem jest to, iż to zdjęcie zostało skopiowane i poprawione w photoshopie… ze zdjęcia artystycznej wizji zakupu Chilijskich myśliwców F-16.
Przeróbka widoczna jest na tym animowanym gif-ie: f16_polska_podrobka_01

Przy czym kto jest twórcą chilijskiej wersji zdjęcia – nie jest pewne, gdyż to samo tło używano do innych zdjęć firmy Lockheed Martin Aeronautics Company. http://www.f-16.net/g3/artwork/album74/abt i http://www.f-16.net/g3/artwork/album74/abu.

Jakie są do takiego zdjęcia prawa autorskie? Tego nie wie nikt – bez żmudnego wyjaśniania, pisania listów, czy szukania w archiwach. Dlatego dla normalnego i zgodnego z przepisami prawa funkcjonowania w Internecie – należy raczej zmienić prawo autorskie.

Wobec tego, że do 5 lutego 2014 można wziąć udział w ogłoszonych przez Komisję Europejską konsultacjach dotyczących prawa autorskiego – wypełnij proszę teraz ankietę na stronie: http://konsultacje.prawokultury.pl/.  Może to pomóc to Tobie, Twojej firmie, albo Twojemu ministerstwu.

PS Pytanie do kogo należy prezentowane zdjęcie „polskich” F-16 zadaliśmy dziś Ministerstwu Obrony Narodowej.