evironmentalism-224634_640

autor: Jesslef, źródło: pixabay.com, licencja: CC0 1.0

 

Krótki schemat postępowania dla obrońców drzew

Jeśli wycinka drzew trwa w tej chwili.

  1. Podchodzimy i pytamy, czy wycinający mają zgodę z Urzędu Miasta. (Najlepiej w dwie osoby, a jeśli jesteśmy sami, próbujemy zrobić zdjęcie. Nawet jeśli nie mamy aparatu, albo jest słaby, możemy udawać, że fotografujemy.)
    Jeśli nie mają zgody, nie można kontynuować wycinki, a wycięcie drzewa bez zgody to często naprawdę duże kary finansowe. Prawo jest po naszej stronie. Dzwonimy do straży miejskiej 986, lub na policję 112 i zgłaszamy nielegalną wycinkę.
  2. Jeśli twierdzą, że zgoda jest, ale u kierownika, w innym aucie itp. – wzywamy policję 112 lub straż miejską 986. Wycinka powinna być zablokowana do chwili dostarczenia zgody.
    Można też zablokować działania, podchodząc bliżej do osób pracujących. Nie można pracować jeśli w zasięgu pracy piły i innych urządzeń znajdują się osoby postronne. Pamiętaj jednak, że robisz to na własne ryzyko! Jeśli okaże się, że pracownicy nadal kontynuują wycinkę i masz na to dowody w postaci zdjęć, to łamią przepisy BHP, co również może być dla nich niewygodne. Pamiętaj o posiadaniu świadka takiego zdarzenia lub dokumentacji fotograficznej (zwróć też uwagę, czy są kamery gdzieś w okolicy).
  3. Jeśli mają zgodę, pytamy, kto ją wystawił. Wtedy czeka nas najprawdopodobniej droga przez osoby z Urzędu Miasta, odpowiedzialne za wystawianie takich zgód.
    Nawet jeśli zgoda została wystawiona, wycinkę zawsze można oprotestować. Można sprawdzić czy pod opinią podpisał się biegły dendrolog, a nie tylko osoba z miasta. Można sprawdzić, czy były w tej sprawie przeprowadzane konsultacje społeczne. Można w końcu napisać protest w tej sprawie (najlepiej z okolicznymi mieszkańcami i pozarządowymi organizacjami ekologicznymi, włączając w sprawę media). Można próbować wpisać zieleń do rejestru zabytków zespołu komponowanej zieleni itp. Można też w przypadku podejrzenia o niedopełnieniu formalności zaskarżyć decyzję Urzędu Miasta, czy też zgłosić sprawę jako przestępstwo gospodarcze.

Jeśli wycinka dopiero została zaplanowana, wszystkie powyższe działania możemy wykonać wcześniej. Możemy również oprotestować wycinkę na etapie konsultacji w Urzędzie Miasta.

Jeśli drzewa zostały już wycięte, możemy pociągnąć do odpowiedzialności tych, którzy je wycięli – legalnie lub nie, zgłaszając sprawę jako przestępstwo gospodarcze.

Więcej na www.aleje.org.pl