Trzydzieści dwie partie zielonych z całej Europy zjednoczyły się dziś w jedną Europejską Partię Zielonych. Na ceremonii w Rzymie zebrali się polityczni liderzy z 29 krajów, w tym wsółprzewodniczący założonej we wrześniu partii Zieloni 2004 – Magdalena Mosiewicz i Jacek Bozek.

‚To wspaniałe że możemy uczestniczyć w tym spotkaniu – jesteśmy najmłodsi w europejskiej rodzinie Zielonych a mimo to wszyscy traktują nas jak równych partnerów” – powiedział Jacek Bozek, współprzewodniczący partii Zieloni 2004, w wypowiedzi dla europejskich mediów.

W spotkaniu w Rzymie uczestniczy 1300 delegatów, w tym przedstawiciele partii zielonych z innych niż Europa, stron świata – m.in.: obu Ameryk, Australii, Afryki.

Ceremonia podpisania statutu nowej Partii odbędzie się jutro w historycznym dla Unii Europejskiej miejscu – Campidoglio, to tam gdzie w 1957 roku podpisano Traktat Ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą.

Dwadzieścia pięć z uczestniczących w szczycie partii weźmie udział we Wspólnej Europejskiej Kampanii Wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Delegaci na dzisiejszej sesji plenarnej nominowali „Dream Team”, w której skład weszło 12 kluczowych kandydatów na europarlamentarzystow z całej Europy, jedną z nominowanych osób jest Magdalena Mosiewicz, Współprzewodnicząca partii Zieloni 2004.

Daniel Cohn-Bendit, lider europejskiego ruchu zielonych powiedział: „Są wśród nas partie mocne i relatywnie słabe, ale dzisiejsza decyzja o stworzeniu jednej Europejskiej Partii Zielonych oraz wspólna kampania we wszystkich krajach Europy jest dowodem na naszą siłę. Jesteśmy jedyną partia, która traktuje Unię Europejską poważnie. Aby mieć wpływ na rzeczywistość naszego kontynentu nie mogliśmy trwać w strukturze federacji złożonej z delegacji partii z rożnych państw – jak Socjaliści, Liberałowie i Konserwatyści. Musieliśmy zjednoczyć nasze organizacje – podjęliśmy krok, na który inne polityczne siły w Europie są za słabe”.

Podczas pierwszego dnia szczytu do delegatów dotarła informacja z Łotwy o powołaniu na stanowisko Premiera tego kraju Indu Emsisa – lidera Łotewskiej Partii Zielonych, wszyscy delegaci przyjęli ją owacjami.