Vertigem – Associação para a Promoção do Património czyli „Stowarzyszenie Promocji Dziedzictwa” – to portugalska organizacja pozarządowa środowiskowa z 108 członkami wolontariuszami z siedzibą w parku narodowym „Parque Natural das Serras de Aire e Candeeiros” w regionie Leiria (centralna Portugalia).

Wolontariusze Vertigem są głównym powodem sukcesu organizacji. Codziennie oni wypełniają zadania takie jak promocja ekologicznego trybu życia I praktykowanie go, rolnictwo ekologiczne, pomoc przy opiece nad starszymi osobami, jak również pomoc dla nowych, przyjeżdżających wolontariuszy z zagranicy. Dotychczas organizacja Vertigem przyjęła wolontariuszy z takich krajów jak: Hiszpania, Kostaryka, Meksyk, Brazylia, Camboja, Quenia, Francja, Włochy, Wielka Brytania, Węgry, Słowacja, Turcja, Estonia, Łotwa, Litwa, Finlandia, Białoruś, Polska, Ukraina, Armenia, Serbia, Austria, Niemcy i Grecja. Każdy przyjeżdżający wolontariusz ma zajęcia z języka Portugalskiego kilka razy w tygodniu dla całkowitej integracji w Portugalskim społeczeństwie.

Działania Vertigem to: promocja naturalnego i kulturowego dziedzictwa, wymiany kulturowe, seminaria, konferencje i szkolenia, wyprawy i wizyty po parku z przewodnikiem, promocja obszarów wiejskich, praktyki i tradycje rolnictwa ekologicznego. A jest co promować. W samym sercu Portugalii Parque Natural das Serras de Aire e Candeeiros możemy spotkać różne gatunki fauny i flory. Ponadto gdy przyjrzymy się bliżej i wejdziemy w jego głąb, możemy spotkać farmę założoną przez organizację i wspieraną przez wolontariuszy. To tam można skosztować domowo wypiekanego chleba, miodu z ekologicznej pasieki i tradycyjnej, portugalskiej kuchni.

Organizowane są także wyprawy z obserwowaniem ptaków dla gości projektu. To szeroka gama gatunków, które możemy zobaczyć, jest główną cechą tego regionu. Na przykład organizowane są wyjazdy do Aveiro, gdzie znajdują się największe tereny podmokłe w północnej części Portugalii, będące jednym z najważniejszych punktów obserwacji ptaków. W ciągu całego roku można zaobserwować różne gatunki ptaków, takie jak: markaczka zwyczajna, błotniak stawowy, czapla purpurowa, bączek zwyczajny, czapla nadobna, bocian biały, szczudłak zwyczajny, siewnica, siewka złota, czajka zwyczajna, sieweczka morska, krwawodziób, kwokacz, biegus zmienny, rycyk, zimorodek zwyczajny, trzciniak zwyczajny, brzęczka, potrzos zwyczajny, cierlik i flaming różowy.

Fundacja współpracuje rówież z organizacją Arborium założoną w 2002 roku przy wsparciu gminy Leiria i jest projektem, który zamierza scharakteryzować i spisać różne gatunki drzew istniejące w mieście Leiria.

Oto opowieść wolontariusza z Niemiec w ramach programu EVS:

Zwiedzanie innego kraju z rowerem różni się od podróży pociągiem, autobusem lub samochodem. Rowerzyści unikają większych miast i wiktoriańskich dróg. Jako międzynarodowy ochotnik programu europejskiego YIA (Młodzież w działaniu) zdecydowałem się podróżować rowerem przez pomniejsze, okoliczne dróżki.

27 września zabrałem rower i z lotniska w Porto zamierzałem dotrzeć do Bezerry 1 października. Pomoc Portugalczyków, przyjęcie i wspieranie mnie jest czymś, czego nie zapomnę.

Podróż rowerem jest jak sport, przede wszystkim musisz upewnić się, że nie wyjeżdżasz bez dobrego przygotowania. Zajęło mi to mniej więcej jeden tydzień, aby ustalić odpowiednie drogi. Ponieważ podróżowałem przez 4 dni, musiałem wziąć ze sobą bagaż i postanowiłem kupić przyczepę.

W praktyce uczestniczą inne elementy, które nie zostały uwzględnione w planie. Przede wszystkim w większych miastach jest to trudność, aby znaleźć odpowiednią drogę, po której można poruszać się z przyczepą i odnaleźć się w sieci małych ulic. Kompas może okazać się wtedy bardzo pomocny.

Co pozytywnie mnie zaskoczyło to to, że obywatele szanują ludzi jeżdżących rowerami. W dodatku wszyscy byli chętni do rozmowy, gdy robiłem sobie przerwy. W razie kłopotów byli gotowi pomóc. Po drodze doświadczałem różnych trudności, w tym też technicznych, jednak zawsze znajdował się ktoś, kto był chętny aby mi pomóc.

Dla wszystkich, którzy czytają niniejszy artykuł, rower jest optymalnym sposobem na poznanie innego kraju. Jest wiele innych zalet takich jak: społeczna interakcja z mieszkańcami, cieszenie się przebywaniem na zewnątrz każdego dnia, cieszenie się się słońcem. Nie można też zapomnieć, że rower to zdrowy sposób na przemeiszczanie, który poprawia naszą kondycję, a również trenuje nasz mózg ucząc nas geografii. 1

1  http://www.vertigem-app.pt/?lop=conteudo&op=1c9ac0159c94d8d0cbedc973445af2da&id=cfecdb276f634854f3ef915e2e980c31