Nastąpił kolejny sezon grzewczy. Rząd jak obiecywał naprawę jakości powietrza, tak nadal głównie obiecuje. Dlatego czas przygotować się na brudne powietrze. Warto wiedzieć kiedy lepiej nie biegać albo kiedy już potrzeba wziąć ze sobą maskę i czy wyjście na dwór bardziej zaszkodzi nam i naszym bliskim. Dlatego kampania społeczna Polska Oddycha i Śląsk Oddycha prowadzona przez Partię Zieloni przygotowała test dwudziestu darmowych aplikacji monitorujących jakość powietrza działających w systemie android.

test aplikacji przeprowadzono w ramach projektu Polska Oddycha i Śląsk Oddycha Partii Zieloni cc-by 4.0

Test opracowaliśmy tak, by można było łatwo spojrzeć na tę tabelkę i wybrać, która aplikacja jest dla nas najlepsza. Bo niestety nie ma jednej ,,apki”, która będzie równie dobra dla każdej osoby. Niektóre są bardziej czytelne, inne mają mapy całego świata, inne mają wygodne widgety albo normy nie tylko polskie, ale też europejskie, czy też po prostu jedne mogą się komuś bardziej podobać niż inne.

Jeśli chcesz od razu zobaczyć całość przejdź do podsumowania.

Jeśli jednak chcesz razem z nami przejść przez analizę poszczególnych aplikacji, to zapraszamy na 20 test aplikacji na androida pokazujących jakość powietrza w 2018 r.:

Metodologia

Wybraliśmy aplikacje darmowe w ich darmowej wersji. Czasem, dla poprawnego działania aplikacji udostępnialiśmy lokalizację telefonu.

Aplikacje były testowane w październiku 2018 r. na telefonach z androidem 6.0; Samsung galaxy A5, Sony Xperia Z3 i MyPhone Energy.

Do porównania użyliśmy cech które są jak najmniej subiektywne. Kilka które były oceniane inaczej niż zero-jedynkowe: ,,jest”, bądź ,,nie ma” danej funkcji. Były to wyświetlenie mapy, które ocenialiśmy: 0–brak/1–mało czytelna/2–średnio/3–jasna; wygoda użytkowania alarmu: 0–brak/1–mało wygodna/2–średnio/3–intuicyjna; przydatność widgetu: 0–brak widgetu/1–mało przydatny/2–średnio/3–bardzo; funkcje dodatkowe: 0–nic nie wnoszą/1–mało/2–przeciętnie/3–istotnie; wygoda użytkowania aplikacji: 1-mało wygodna/2-średnio/3-intuicyjna.

Dzięki temu liczba końcowych punktów określa w sumie liczbę funkcji, a to, jak dany program działa, zależy wciąż od potrzeb użytkowników. A mamy nadzieję, że dzięki zestawieniu w tabeli wszystkich wyników, możesz znaleźć funkcje, które są Ci najbardziej potrzebne i wybrać tę aplikację, która najbardziej spełnia Twoje potrzeby.

W punkcie rodzaje norm umieściliśmy skróty. Najważniejsze z nich to polski Indeks Jakości Powietrza IJP i europejska CAQI. Problem wyboru norm miedzy europejską, a polską normą dobrze jest opisany tutaj: www.smoglab.pl/skale-jakosci-powietrza-europejska-czerwien-kontra-polska-zielen-racje/ Z kolei różnice pomiędzy różnymi światowymi normami są zestawione tu: www.en.wikipedia.org/wiki/Air_quality_index.

 

Poniżej przedstawiamy listę wszystkich aplikacji wraz ze zrzutami z działania i krótkim komentarzem. Po kliknięciu na nazwę lub ikonkę aplikacji możecie ją pobrać ze sklepu google play:

1 Air Bubble
01_air_bubbles_00

Aplikacja w szybki sposób pokazuje kolorowe kółka z przekroczeniami. Praktycznie brak innych funkcji.

2 Air Fox02_air_fox_00

Aplikacja firmy sprzedającej mierniki powietrza. Są powiadomienia i jest ładna, czytelna mapka. Szkoda, ze mocno na niej widać loga firmy.

3 Air quality, jakość powietrza na świecie 04_air_quality_aqi_00

Aplikacja będąca dodatkiem do strony www.aqicn.org, która pokazuje zanieczyszczenie na świecie. Przez tydzień testów widgetom nie udało się skontaktować z serwerem. Polecamy korzystać raczej ze strony niż aplikacji.

4 Air Visual05_air_visual_00

Przyjemna aplikacja, mająca dużo potrzebnych funkcji. Zaprojektowana za granicą – nie ma dostosowania do polskich norm. Widok ostrzeżeń w powiadomieniach push i cyfra może być ważnym przypomnieniem ale jest włączony na sztywno i nie można go schować, a jedynie usunąć. Mapy pobiera ze strony www.airvisual.com/earth której lepsza wersja, możliwa do otworzenia w przeglądarce znajduje się na stronie: www.earth.nullschool.net . Dobra aplikacja.

5 AirLief06_air_lief_00

Ciekawy pomysł na sześcienne mapki, ale mało dostępnych stacji, trudności w odświeżeniu mapki oraz brak wielu funkcji powodują, że ta aplikacja może być bardziej przydatna jedynie wśród bułgarskich odbiorców.

6 Airly07_airly_00

Aplikacja obejmująca system czujników Airly. Poza czujnikami interpolowanie na mapie jakości powietrza. Niestety przewidywanie wartości przyszłych – na jeden dzień na przód – tylko dla czujników Airly.

7 Airveda08_airveda_00

Wygodna i miła w obsłudze aplikacja indyjska z obsługą w języku angielskim, obejmująca wiele krajów. Minusem jest brak polskich norm, a prognozy obejmują jedynie teren Indii.

8 Breezo Meter09_breezo_meter_00

Ciekawa aplikacja, gdzie trąba słonia pokazuje jakie jest zanieczyszczenie powietrza. Mało funkcji aplikacja nadrobiła wyjściem z impasu norm i ustaleń z różnych krajów – wprowadzając swoją własną. Nie jest to najlepsze wyjście, ale jednak uzyskała dzięki temu łatwe porównanie jakości powietrza wśród wielu krajów. Dla lubiących prostotę, ale polecamy używać ostrożnie.

9 Eko-Polak10_eko-polak_00

Aplikacja o ekologii, której dodatkiem jest wyświetlanie mapy zanieczyszczeń. Najprawdopodobniej pobiera wartości z aqicn.org, ale wyświetla je lepiej niż oryginalna aplikacja. Raczej ciekawostka, choć dla edukacji ekologicznej dzieci może być przydatna.

10 Europe Air11_europe_air_00

Aplikacja Europejska Agencja Środowiska (ang. European Environment Agency, EEA) pokazująca na mapie jakość powietrza w krajach europejskich.

11 Jakość Powietrza12_jakosc_powietrza_00

Mała aplikacja, mało czytelna mapa, niedużo opcji. Nazwa myląca z Jakość Powietrza w Polsce. Nie polecamy.

12 Jakość powietrza w Polsce13_jakosc_powietrza_w_Polsce_00

Aplikacja Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska ,,przedstawia rzetelne i aktualne informacje na temat jakości powietrza w kraju”. Czyli za pieniądze z projektu powstała aplikacja mająca mało opcji, za to mająca bezpośredni dostęp do danych z polskich stacji automatycznych. Jako ciekawostka – są wrzucane aktualności z prac ministerstwa i urzędów.

13 Jakość Powietrza & Smog AirAQI14_air_aqi_00

Mała aplikacja. Brak mapy i wielu opcji. Ma alarm i podstawowe informacje.

14 Kanarek15_kanarek_00

Bardzo dobra aplikacja. Jedynie brak prognoz i danych z innych krajów. Można by też dodać więcej informacji w widgecie – z drugiej strony aplikacja świetnie realizuje swoją podstawową funkcję – ostrzeganie przed zatrutym powietrzem.

15 Plume16_plume_00

Aplikacja może być rozwinięta za pomocą osobistego czujnika. Bez niego część opcji jest mało sensownych. Uśrednienie wartości przez kolejną firmową normę (plume AQI) również nie pomaga. Problemem była dla mnie też spora ilość powiadomień push.

16 Smog Alert17_smog_alert_00

Porządna aplikacja. Co prawda kilka opcji dostępnych dopiero w wersji płatnej. W naszym teście widget nie działał.

17 Smog Info18_smog_info_00

Bardzo przyjazna w użytkowaniu aplikacja. Brak kilku opcji ale te, które są, zrobione są przyjaźnie i ze smakiem. Przydała by się możliwość większej ilości palet kolorów lub możliwości ich własnego ustawiania, ale to, co jest, prezentuje się całkiem dobrze.

18 Smog or Fog19_smog_or_fog_00

Również bardzo wygodna aplikacja. Brak sporo funkcji, ale te zrealizowane działają bardzo wygodnie i intuicyjnie. Prócz dołożenia niedziałających funkcji postarałbym się może o usunięcie albo sprawienie, by mniej widoczne na mapie były nieczynne stacje. Bardzo przyjazne jest wyjaśnienie co przy danym poziomie zanieczyszczeń można robić – czy otworzyć okna, czy zakładać maskę. Gdyby jeszcze połączyć to z prognozami – mógłby być to hit.

19 SmogDog20_smog_dog_00

Mała aplikacja, brak wielu opcji, nie wiadomo dokładnie jakiej normy dotyczy. Mieliśmy również problemy z jej działaniem. Ma podstawowe informacje i ładną stylistykę, ale na tle konkurencji to raczej mało.

20 Zanieczyszczenie Powietrza22_zanieczyszczenia_powietrza_00

Aplikacja, której używamy najczęściej, ponieważ ma najczytelniejsze zestawienia danych z różnych stacji. Niestety posiada też wady. Od kilku miesięcy praktycznie nie można wyświetlić stacji na mapie. Część opcji dostępna jest dopiero w wersji płatnej. Brak jest historycznych danych. Mimo tego polecamy tę aplikację i mamy nadzieję na poprawienie problemów.

Podsumowanie

test aplikacji przeprowadzono w ramach projektu Polska Oddycha i Śląsk Oddycha Partii Zieloni cc-by 4.0Jeśli analiza tej tabeli to dla Ciebie dużo i nie chcesz tracić czasu na obmyślanie która aplikacja jest tą ,,naj”, to w skrócie powiemy, że jest siedem najlepszych: Air Visual i Kanarek dające najwięcej możliwości, Airly z dużą liczbą czujników, indyjska aplikacja Airveda obsługująca wiele krajów, Smog Alert i Smog Info, które po prostu działają sprawnie oraz Zanieczyszczenie Powietrza, która ma naszym zdaniem najwygodniejszy widget i najwygodniejsze zestawienie wielu stacji.

Tabela nad którą pracowaliśmy przygotowując to zestawienie znajduje się pod tym adresem.

Dziękuję tym wszystkim, którzy tu zajrzeli. Cały raport przygotowały: Maciej Psych Smykowski i Magdalena Bula oraz Katarzyna Tendera.

Dołożyliśmy największych starań, by sprawdzenie tych aplikacji odbyło się bez błędów, ale oczywiście mogły nam się wydarzyć jakieś potknięcia. Jeżeli zauważysz błędy w opisach lub inne przewinienia, proszę napisz w komentarzu albo przejdź pod adres: www.zielone.info/kontakt/ lub napisz bezpośrednio maciej.smykowski@gmail.com.