wypożyczalnia rowerowaPostępująca urbanizacja z pominięciem zasad ładu przestrzennego i zapewnienia mieszkańcom łatwego dostępu do niezbędnych instytucji oraz miejsc pracy w pobliżu zamieszkania, wymusza niejako podróże miejskie autem niemal w każdej sprawie. Nie dziwi zatem, że od kilku lat obserwujemy w dużych miastach rosnące zatłoczenie, spowodowane nasilonym ruchem samochodów. Niemal niezauważalnie nasz czas spędzany w podróży wydłuża się do kilku godzin dziennie, gdy z każdym rokiem przybywa aut na naszych stałych trasach. W odpowiedzi na paraliż komunikacyjny centrów miast w godzinach szczytu, wzrost stężenia niebezpiecznych dla zdrowia spalin w powietrzu i tylko częściowe zaspokojenie potrzeb mobilności połączeniami autobusów i tramwajów, obecnie ponad 60 miast UE z powodzeniem oferuje systemy wypożyczalni rowerów miejskich, pomyślanych jako funkcjonalny i konkurencyjny środek transportu dla mieszkańców i turystów. 

Początki miejskich wypożyczalni rowerów sięgają lat 60-tych w Amsterdamie, kiedy z inicjatywy anarchistycznej grupy Provo powstało jedno z prekursorskich przedsięwzięć tego typu – White Bicycle Plan. Jednakże w przeciągu kilku miesięcy rowery zostały rozkradzione, a pozostałe wyrzucone do kanałów.

Kolejną realizacją jest Velos jaunes, system działający w oparciu o stosowane współcześnie zasady, a zapoczątkowany w 1974 roku w mieście La Rochelle we Francji. Najpierw bezpłatny, z czasem uległ komercjalizacji – wymagana jest identyfikacja użytkownika i opłata po upływie 2 godzin od wypożyczenia. Następnie próbowano rozwinąć podobne inicjatywy w 1993 w Cambridge w Anglii oraz Bratysławie, lecz w przeciągu kilku miesięcy większość rowerów skradziono i projekty zamknięto.

Wprowadzenie monitoringu przy pomocy kamer oraz rowerów składających się z unikalnych części pozwoliło zminimalizować przypadki kradzieży. Od połowy lat 90. stacje wypożyczalni wyposażone są w elektroniczne zamki otwierane przy pomocy kodu PIN użytkownika lub magnetycznej karty dostępu wkładanej do czytnika stacji rowerowej. Rowery takie wypożycza się w systemie stacji rowerowych marki Grippa, zastosowanym po raz pierwszy na uniwersytecie Portsmouth w Anglii w połowie lat 90. Z doświadczeń krajów ościennych skorzystały z powodzeniem władze polskich miast.

Obecnie wypożyczalnie rowerów miejskich działają w Rzeszowie – RoweRes (od 2010, 100 rowerów, 20 stacji), Szczecinku (Szczecinecka Wypożyczalnia Rowerowa, prowadzona przez Szczecinecką Lokalną Organizację Turystyczną (od 2010, 50 rowerów, 5 stacji) utworzona za środki z programu Civitas Plus Renaissance, Krakowie – BikeOne sp. z o.o. (2008, 120 rowerów, 16 stacji), dofinansowana z funduszy projektu CIVITAS II/CARAVEL, Wrocławiu – Wrocławski Rower Miejski (2010, 17 stacji, 140 rowerów) – utworzona przez firmę Nextbike Polska sp. z o.o. Krakowski system BikeOne uruchomiono w 2008 r. jako pierwszy w Polsce i okazał się sukcesem. Oddano do użytku łącznie 16 stacji i z wypożyczalni w pierwszym sezonie, od wiosny do jesieni, skorzystano 1000 razy. W 2011 wskaźnik wzrósł do ponad 60.000 razy. System miał za zadanie zapewnić możliwość taniego i sprawnego przemieszczania w centrum między stacjami odległymi od siebie o ok. 2 km. W ciągu trzech lat odnotowano ok. 6000 zarejestrowanych użytkowników, z czego ok. 4000 było aktywnych (wypożyczyli rower); ok. 1500 – tylu użytkowników było aktywnych rocznie (nie licząc turystów z karnetów serwisu aukcyjnego), z czego jeżdżących non stop w sezonie jest około 600 – 700. Wynika z tego, że przy średnio 270 wypożyczeniach dziennie, każdy z nich jeździ co 2-3 dni. W systemie BikeOne, obsługiwanym przez tę firmę i finansowanym dzięki wynajmowaniu powierzchni reklamowej oraz abonamentom klientów, dominowali stali użytkownicy.

Co sprzyja wzrostowi popularności miejskich wypożyczalni rowerowych?

Na pewno liczba rowerów, rozmieszczenie stacji w sąsiedztwie głównych węzłów przesiadkowych komunikacji miejskiej, koszt użytkowania, wygoda udostępniania poprzez łatwy w obsłudze system informatyczny. Nie bez znaczenia pozostaje poprawa infrastruktury – zmiana organizacji ruchu w centrum, postępująca coraz szybciej dzięki zaangażowaniu lokalnych środowisk rowerowych. Barierą wciąż pozostaje brak integracji z Krakowską Kartą Miejską i jej odpowiednikami w innych gminach, obsługującymi jak na razie jedynie system parkowania aut oraz przejazdy komunikacją zbiorową. Możliwość rejestracji nowych użytkowników w stacjonarnym punkcie obsługi pozwoli na zwiększenie zainteresowania miejskimi wypożyczalniami wśród osób niekorzystających z Internetu. Na takie rozwiązanie wciąż czekamy.

http://blog.trybik.eu/2011/06/wroclaw-ma-wypozyczalnie-rowerow-wideo/

http://www.roweres.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=133&Itemid=96

http://en.wikipedia.org/wiki/Bicycle_sharing_system

http://ibikekrakow.com/2011/11/29/statystyki-bikeone/#more-5620

Wojciech Wilk