Początkowo szukałem używanego. Latem odwiedziłem giełdę  rowerów w Krakowie. Planowałem zakup taniego, którego nie będzie mi żal w razie kradzieży, jednakże poszukiwania okazały się trudne i nie mogłem mieć pewności, czy jakość i cena były dobre.  Używanie droższego nowego roweru o standardowych wymiarach byłoby ryzykiem w razie przypięcia na zewnątrz, ponieważ sprawnemu złodziejowi pokonanie najmocniejszych i najdroższych zabezpieczeń zajmuje kilka minut. Nie miałem zamiaru martwić się, czy jego zapięcie zostanie przecięte, więc zacząłem sprawdzać w sieci odpowiednie dla siebie rozwiązania do użytku tutaj w Krakowie.

Porównywałem kilka składanych rowerów wygodnych w transporcie: Dahon Curve, Birdy, Mezzo, Strida, a nawet A-Bikes. Po długich poszukiwaniach zawęziłem wybór do Bike Friday Tikit i Brompton.  Tikit składa się szybciej, lecz z powodu swego rozmiaru jest nieporęczny podczas przewozu. Chociaż oferuje wyższy komfort jazdy, posiada więcej przerzutek i standardowych części, to wiedziałem, że mój rower będzie używany codziennie, dlatego też powinien wyróżniać się małymi gabarytami po złożeniu, bym mógł zabrać go ze sobą w dowolne miejsce w mieście. Chciałem również, aby można było przewozić go innymi krakowskimi środkami transportu – tramwajami, autobusami czy taksówkami. Poszukiwałem roweru wygodnego na tyle, by po złożeniu mieścił się łatwo pod stolikiem w zatłoczonych restauracjach i kawiarniach.  

Brompton z kolei składa się do rozmiarów 53 x 56 x 27cm, dzięki czemu najlepiej spełnia moje oczekiwania. Z dużymi trudnościami znalazłem kontakt w Anglii, skąd zamówiłem rower dla siebie do Krakowa.

W wielu krajach składane rowery znajdują zastosowanie podczas wycieczek. Cechą szczególną Bromptona jest łatwość łączenia z innymi formami transportu publicznego, co otwiera wielką przestrzeń do podróży! Zainspirowany wyprawami Laury i Russa z www.pathlesspedaled.com wybrałem się na wspaniałą wycieczkę w towarzystwie kolegi w październiku tego roku wokół Balatonu – 250km!

Jeśli ktokolwiek chciałby dowiedzieć się więcej o tym typie rowerów, polecam przegląd: ecovelo.info i zapraszam do kontaktu pod adresem piotrgurin5@gmail.com.  Jazda rowerem okazuje się często najlepszym i najbardziej praktycznym sposobem przemieszczania się w Krakowie. Brompton doskonale spełnia tę rolę – wyróżnia się odpornością na kradzieże oraz wygodą użytkowania. Jako jego wielki fan chętnie doradzę! Pozdrawiam! 

tłum. Wojciech Wilk